Krajowy Klub Iluzjonistów

Do Zarządu TV POLSAT

Szanowni Państwo!

    Kolejny raz na antenie TV Polsat emitowany jest kilku odcinkowy program „Magia bez tajemnic”. Nasz protest w związku z poprzednią emisją tego programu skierowaliśmy do Państwa już w ubiegłym roku (dnia 6 marca 2006 roku). Protest ten wystosowaliśmy również do Rady Etyki Mediów.
Z udzielonej nam odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że nie podzielają Państwo naszej krytycznej opinii oraz że - Państwa zdaniem - emisja tego programu zwiększy zainteresowanie sztuką iluzji.
Specyfika zawodu iluzjonisty polega na zachowaniu techniki naszej pracy w ścisłej tajemnicy.
Przez całe stulecia iluzjoniści pilnie jej strzegli, dzięki czemu sztuka ta przetrwała do naszych czasów i nadal się rozwija. Publiczność przychodzi na nasze występy po to, aby zobaczyć coś, co przeczy zdrowemu rozsądkowi, co wymyka się obowiązującym powszechnie prawom fizyki i natury, co pozwala jej znaleźć się na granicy świata realnego i bajkowego, doświadczyć wrażenia tajemniczości i niesamowitości. Emisja wspomnianego programu niweczy trud naszej pracy, odziera ją bezlitośnie z tajemniczości, przez co odbiera publiczności całą przyjemność z oglądania występów iluzjonistycznych a udział w nich czyni po prostu bezsensownym. „Bohater” tego programu zdradził nasze zawodowe sekrety wyłącznie dla pieniędzy. Jako dość mierny iluzjonista do końca życia nie byłby w stanie zarobić tyle, ile jedna ze stacji telewizyjnych zaoferowała mu za ten cykl haniebnych programów. Hańba byłaby mniejsza, gdyby zdradził w nim jedynie własne, autorskie, wymyślone przez siebie triki. Natomiast ów nikczemnik zdradził sekrety trików powszechnie wykonywanych na świecie przez setki iluzjonistów, wymyślonych i opracowanych przez innych. Sprzedał nie swoje dzieła. Owszem, znalazło się kilka stacji telewizyjnych, które w pogoni za tanią sensacją kupiły ten program i go wyemitowały. Jest nam bardzo przykro, że dołączyła do nich TV Polsat. Kilka dni temu odebrałem telefon od pewnej agencji artystycznej, która poinformowała mnie, że po obejrzeniu „Magii bez tajemnic” jeden z kontrahentów wycofał złożoną wcześniej ofertę występu iluzjonisty na zbliżającym się balu sylwestrowym. Takich przypadków może być więcej. Nie mówiąc o sytuacji, w której iluzjonista wskutek zdradzenia sekretu w tym programie nie może używać w swej pracy drogiego, niedawno zakupionego rekwizytu.
Nie wykluczam więc możliwości wystąpienia przeciw TV Polsat na drogę sądową przez indywidualnych iluzjonistów, którzy być może się na taki krok zdecydują po zebraniu odpowiednich dowodów na poniesione przez siebie straty finansowe w bezpośrednim związku z emisją wspomnianego programu.
Według naszej wiedzy, brazylijska TV GLOBO w konsekwencji emisji „Magii bez tajemnic” już musiała zapłacić odszkodowanie ok. 20 iluzjonistom (na podstawie informacji z CBS News z 12 maja 2003 roku).
Emisję tego programu mogę przyrównać do sytuacji, w której przed grupą małych dzieci oczekujących przy choince na prezenty staje przy mikrofonie konferansjer i mówi im, że ... nie ma żadnego św. Mikołaja! Niby mówi prawdę, a więc żadnych konsekwencji prawnych nie poniesie, ale ocena moralna takiej wypowiedzi jest chyba jednoznaczna.
Jeśli uważają Państwo podjęcie decyzji o ponownej emisji „Magii bez tajemnic” za dobry pomysł, mam prośbę, abyście byli konsekwentni i na początku każdego emitowanego na Państwa antenie filmu kryminalnego puścili na dole ekranu pasek z informacją, kto okaże się mordercą!
Życzę wówczas wysokiej oglądalności!

Jerzy Stanek
Przewodniczący Krajowego Klubu Iluzjonistów

P.S. Kopię tego pisma z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie prześlę do Związku Artystów Scen Polskich.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix