Krajowy Klub Iluzjonistów

     Osoby urodzone według horoskopu chińskiego pod znakiem Tygrysa (1.02.1962 r. w Tarnowskich Górach), mają podobno życie burzliwe. Są twardzi, wymagający i lubią dominować. Wielkie wymagania stawiają również sobie. Innym - dzięki wspaniałomyślności potrafią przebaczać. Lubią wszystkiego spróbować i ciągle szukają nowych wrażeń. Gdybym zawierzył horoskopowi, moje wyobrażenie o Janku byłoby nie w pełni prawdziwe. Poznałem go w 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy, wspólnie ze swoim przyjacielem i nauczycielem Tadeuszem Chrostkiem, gościł na Kongresie Iluzjonistów w Łodzi. Był młodzieńcem skromnym, taktownym i kulturalnym. W 1982 roku Janek zdał maturę. W tym samym roku został wcielony do 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej, w której przez dwa lata pełnił służbę wojskową. A, że jego przygoda ze sztuką iluzji trwała nieprzerwanie od 1979 roku, w jednostce wojskowej przy różnych okazjach popisywał się swoimi uzdolnieniami iluzjonisty. Po zakończeniu służby, powrócił w domowe pielesze i natychmiast zgłosił się do Klubu Magik działającego przy Domu kultury Huty Kościuszko w Chorzowie, gdzie zaczynał swoją karierę iluzjonisty. Wierny obranej drodze życiowej, w 1988 roku, zdobył kwalifikacje instruktora kulturalno - oświatowego i od tej chwili - już samodzielnie - prowadził zajęcia w Klubie Magik. Janek miał ambicje i pragnął osiągnąć jak najwięcej... Jego marzenia o karierze zawodowego artysty - iluzjonisty, spełniły się w dwa lata później, kiedy to zdał egzamin przed Państwową Komisją Weryfikacyjną przy Ministerstwie Kultury i Sztuki i otrzymał dyplom artysty estradowego - iluzjonisty. Teraz już nie miał przed sobą żadnych przeszkód. Mógł wcielać w życie swoje młodzieńcze plany... W 1998 roku Janek przejął kierownictwo Teatrzyku Iluzji w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie gdzie pracował od 1980 roku. Nadeszły jednak czasy mniej przychylne dla sztuki i w 2000 roku Teatrzyk zamknięto.
    W Janku obudził się tygrys... Pomny pierwszych lat swojej działalności, wrócił na krajowe estrady. Na Śląsku stał się postacią bardzo znaną. Występował w programach telewizyjnych TVP 3, TV canal + i TV Wisła w cyklu programów pt. „Spotkania z iluzją” oraz „Twój problem nasza głowa”. Nie stronił również od konsultacji teatralnych. Z jego pomysłów i rad korzystali reżyserzy takich spektakli jak „Czarodziej z krainy Oz” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, „Chłop milionerem” w Teatrze Śląskim w Katowicach, „Kot w butach” w Teatrze Dzieci Zagłębia w Czeladzi i „Dziadek do orzechów” w Operze Śląskiej w Bytomiu. Zagrał też epizodyczną rolę w filmie „Komedianci z wczorajszej ulicy” reżyserii Janusza Kidawy. Nie od rzeczy będzie tu wspomnieć, o roli współorganizatora „magicznych zlotów”, które odbyły się w Domu Kultury w Chorzowie w latach 1983,1988 i 1993. Przez pewien okres prowadził również Teatrzyk Iluzji, w którym obok niego występowali: Tomasz Syrek - Vinici i Ewa Romualdowska.
     Jak dawniej, w Janku drzemie duch społecznika. Ostatnio wierny swojej pasji, wspomaga Koło Miłośników Sztuki Iluzji w Bytomiu. Należy więc sądzić, że już w najbliższym czasie usłyszymy o jego nowych - nie mniej utalentowanych - uczniach.
Caroni
Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix