Krajowy Klub Iluzjonistów

    Nazywa się go „Królem kart”. W kręgach profesjonalnych artystów iluzji mówi się o nim z wielkim szacunkiem i uznaniem.
    Tadeusz Grabowski - Remerbi urodził się w roku 1910. Jego mistrzem i nauczycielem był Jan Bremer, wszechstronny artysta, podróżujący po całym świecie z Wielką Rewią Iluzji, kilkunastoma asystentami, niezliczoną ilością rekwizytów i kostiumów. Mistrz Bremer widział w swoim uczniu dobrze zapowiadającego się iluzjonistę, poświęcał mu bezinteresownie dużo czasu, ucząc go jednej z najtrudniejszych dziedzin sztuki iluzji - manipulacji.
    Z czasem Remerbi włączył do swego programu triki z monetami i papierosami. Wystąpił po raz pierwszy przed publicznością mając lat 17. Angażowany w warszawskich kinach, występował przed lub po seansach filmowych. Wkrótce wyruszył w objazd po kraju z teatrem rewiowym i kabaretem.
    „Tylko wytężoną pracą można osiągnąć wysoki poziom, taki jaki reprezentuje Remerbi. Jego manipulacje z kartami wprowadzają w podziw nawet najwybitniejszych fachowców” - pisali recenzenci w ówczesnych czasopismach. Uznawany był powszechnie za jednego z najwybitniejszych artystów iluzji, za doskonałego manipulatora, szczególnie w pracy z kartami.
    W czasie pobytu w Warszawie występował w najlepszych przedwojennych teatrach rewiowych, pracował również w Cyrku Braci Staniewskich - obok gwiazd aren europejskich, sprowadzanych przeważnie z zagranicy.
    „Sztuka iluzji była przed wojną niedoceniana, jej poziom pozostawiał wiele do życzenia. Dzisiaj dostrzega się, że ma walory wychowawcze, wyrabia spostrzegawczość, pobudza inteligencję, że jest kulturalną rozrywką. Wiele manipulacji pokazywanych kartami, demaskuje szulerów i jest ostrzeżeniem przed hazardową grą w karty” - mówi mistrz Remerbi.
    Wybuch ostatniej wojny zastał Remerbiego w Warszawie. Dom, w którym mieszkał, został doszczętnie zniszczony. Mistrz utracił w nim wiele cennych pamiątek, zdjęć, entuzjastycznych recenzji i cały gromadzony przez lata zbiór rekwizytów.
    Po zakończeniu wojny zgłosił się - jak wielu innych polskich artystów - do nowo powstałej agencji artystycznej „Artos”. Sam opracowywał programy, wiedzę i doświadczenie przekazując wielu dzisiaj powszechnie znanym i cenionym iluzjonistom.
    Pytany, czy jest różnica między jego pracą przed wojną a obecnie, odpowiadał: „Nie ma porównania! Przed wojną występowałem przeważnie w kabaretach, często dorywczo, nigdy nie będąc pewnym, czy będę miał z czego żyć za tydzień. Aktualnie mam pracę stałą, etatową, występuję przed audytorium, które przyjmuje mnie chętnie i życzliwie, a to przecież jest w naszym zawodzie największą satysfakcją”.
    Ministerstwo Kultury i Sztuki powoływało go wielokrotnie - jako znakomitego fachowca - w skład komisji egzaminacyjnych, weryfikujących młodych adeptów sztuki iluzji. Pełnił też funkcję instruktora i reżysera w Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, gdzie zajmował się problemami oceny poziomu artystycznego występujących w cyrkach iluzjonistów.
    Tadeusz Grabowski - Remerbi jest zasłużonym działaczem kultury, odznaczonym przez Radę Państwa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wiesław Jaśkowski
Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix