Krajowy Klub Iluzjonistów

    W sztuce iluzji Jochen Zmeck jest autorytetem w skali międzynarodowej. Swoją wszechstronnością zaskakiwał i zdumiewał. Jego talent, umiejętności i pracowitość zyskały powszechne uznanie i budziły szacunek. Znakomity w swoich programach dla dzieci i młodzieży, równie świetnie prezentował programy dla dorosłych, czy to w formie recitali i koncertów, czy krótkich programów na scenach kabaretów i variete. Także w dziedzinie magii salonowej Jochen Zmeck był mistrzem w swoim fachu. Na estradach występował sam, względnie z żoną Helmą, jako partnerką.
    Urodzony w 1929 roku w Berlinie, był z zawodu nauczycielem. Jako zawodowy artysta iluzji występował od roku 1958. Jego predyspozycje pedagogiczne, znajomość psychologii, sposób bycia, niewątpliwie nie były bez wpływu na odnoszone sukcesy artystyczne.
    Ma w swoim dorobku ponad 2000 występów na imprezach organizowanych dla dzieci, ponad 1000 przedstawień w sanatoriach, prewentoriach i domach wypoczynkowych. Występował siedmiokrotnie w wielkim revue-show w Friedrichstadtplast. Jego świąteczny program dla dzieci, zbudowany w oparciu o własny scenariusz, cieszył się olbrzymim powodzeniem w wielu miastach Austrii.
    Występował także w dziesięciu innych krajach. Przeprowadził we wrześniu 1979 roku znakomite pod względem treści i formy seminaria podczas kursu doskonalenia sztuki iluzji w Burzenie nad Wartą. Odbył tourne po krajach Bliskiego Wschodu, występując w Syrii i Iraku. W NRD, gdzie stale mieszkał, był powszechnie znany i lubiany.
    Swoją wiedzę chętnie pokazuje innym iluzjonistom. Prowadził seminaria we wszystkich prawie kołach na terenie NRD i RFN. Był mile widzianym gościem kongresów i festiwali iluzjonistycznych na całym świecie, szczególnie ceniony jako wykładowca; prowadził seminaria w Pradze, Wiedniu, Insbrucku, Salzburgu, Grazu, Zurychu.
    Na zlecenie Instytutu Kultury w Berlinie i Lipsku opracował dziesiątki scenariuszy imprez dla dzieci i młodzieży. Jego artykuły pojawiały się stale w wielu czasopismach różnych stowarzyszeń magicznych, szczególnie na niemieckim obszarze językowym.
    W równej mierze jako artysta, Jochen Zmeck był ceniony jako autor unikalnych książek z zakresu sztuki iluzji. Są to: „Wunderwelt Magie” (Cudowny świat magii - książka poświęcona historii sztuki iluzji), „Das grosse Buch der Magie” (Duża księga magii) oraz tłumaczona na języki obce „Handbuch der Magie” (Podręcznik magii - rodzaj encyklopedycznego poradnika dla iluzjonistów). Opracował też ponad 10 mniejszych książek i broszur przeznaczonych dla członków kół iluzjonistów. Nie stronił od współpracy z telewizją i filmem. Ponad 40 razy wystąpił w audycjach telewizyjnych dla dzieci, ponad 70 razy jako aktor lub scenarzysta-konsultant TV. Jego program znalazł się w audycjach transmitowanych przez Interwizję.
    Prywatna biblioteka Jochena Zmecka obejmuje ponad 2000 książek z zakresu sztuki iluzji. Zmeck zbiera nadto wszelkie przedmioty związane z tą dziedziną, utrzymuje kontakty ze zbieraczami curiosów tego typu na całym świecie.
    Był cenionym członkiem Państwowej Komisji Weryfikacyjnej przy Centrum Kultury Niemieckiej Republiki Demokratycznej, współpracował z generalną dyrekcją resortu rozrywki i Centrum Dokumentacji ZfK DDR.
    Posiada wiele nagród i dyplomów, m.in. najwyższe odznaczenie międzynarodowej organizacji iluzjonistycznej MZvD „Dr Teumer Ring”. Otrzymał nagrodę artystyczną NRD, specjalne nagrody miasta Lipska i Frankfurtu nad Odrą - dwukrotnie odznaczony był „za wybitne zasługi”.
    Gdziekilwiek na scenie spotkaliśmy przyjaznego ludziom, pogodnego mistrza magii Jochena Zmecka - mieliśmy gwarancję rozrywki najwyższej klasy.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix