Krajowy Klub Iluzjonistów

XXII Kongres Iluzjonistów Tarnów 2000

    Jubileuszowa impreza Krajowego Klubu Iluzjonistów przeszła do historii. Przez trzy dni - od 22 do 24 września 2000 roku - sale Fundacji Dom Kultury „Mariensztat” w Tarnowie wypełnione były gwarem i śmiechem uczestników jubileuszowego Kongresu. Podniosły i uroczysty nastrój, towarzyszył imprezie od początku do końca. W tym miejscu należą się słowa uznania Panu Ryszardowi Gonetowi - Prezesowi Fundacji, który serdecznością i troską o każdego uczestnika Kongresu zjednał sobie u wszystkich podziw i niekłamaną sympatię. Brawo Panie Ryszardzie! Nic więc dziwnego, że przewidziany na trzy dni program Kongresu realizowano składnie i bez zakłóceń.
    Uroczystego otwarcia imprezy dokonał oczywiście gospodarz Fundacji i Przewodniczący KKI kol. Jerzy Stanek. Pół godziny później uczestnicy Kongresu obejrzeli seminarium, które poprowadził gość z Austrii - Przewodniczący „Zauberkistl” Pan Peter Mares. Jego spostrzeżenia na temat efektów trikowych prezentowanych w przypadkowych warunkach z przedmiotami codziennego użytku tzw. Close-Up, zainteresowały wszystkich bez wyjątku.
    Późnym wieczorem tego samego dnia, odbył się przegląd konkursowy do którego stanęło dziewięciu uczestników.
Jury w składzie: Peter Mares, Jerzy Mecwaldowski, Stefan Poźniak oraz Paweł Poniatowski, jednogłośnie uznało, że laureatem pierwszej nagrody został Igor Lipiński z Tarnowa. Drugą nagrodę otrzymało Trio Carlos z Ostrowa Wlkp. a trzecią Wladimir Kotik z Pragi (Czechy). Wyróżniono również duet Tkacz z Ukrainy. Na dalszych miejscach uplasowali się: Jerzy Krala, Klaudia i Ela, Błażej Wojtyła z Pszczyny, Marysia i Paola z Tarnowa oraz Daniel - również z Tarnowa.
Konkurs z dużym wyczuciem nastroju i żyłką estradowca poprowadził Marek Woźniak - Corelli z Łodzi.
    Następnego dnia, kolejne seminarium poprowadził kol. Jerzy Berdowski - Berdo z Rzeszowa prezentując pełną gamę efektów trikowych z różnorodnymi piłkami i bilami. Uwagę obserwujących seminarium, szczególnie przyciągnęły dwa niezwykle zaskakujące triki, których efektem było przeniknięcie bili przez chustkę. Prawdziwy rarytas!
Jeszcze lepszym trikiem - tym razem w wykonaniu kol. Adama Palmy - było „pojawienie” w wejściu do sali Mistrza Salvano! Zebrani zgotowali mu owację na stojąco.
    Około południa odbyło się Walne Zebranie Członków Krajowego Klubu Iluzjonistów podczas, którego sprawozdanie z działalności Zarządu złożył dotychczasowy Przewodniczący kol. Jerzy Stanek.
W dyskusji nad przyszłością KKI padły słowa krytyczne ale i konstruktywne wnioski pod adresem starego i nowego zarządu. W wyniku jawnego głosowania na stanowisku Przewodniczącego Klubu pozostał kol. Jerzy Stanek. W głosowaniu tajnym do Zarządu wybrano kol. Stefana Poźniaka, Jerzego Mecwaldowskiego, Eustachego Majchra i dodatkowo Marka Kowalskiego.
Decyzją zgromadzenia, skład Sądu Koleżeńskiego stanowią: Marek Zdrojewski, Aleksander Małyk oraz Andrzej Fidziński.
    Niespodzianką dla wszystkich uczestników Kongresu było wręczenie im przez Prezesa Fundacji Dom Kultury „Mariensztat” listów gratulacyjnych, których treść pozwalam sobie zacytować:
„Z okazji Jubileuszu 25 lecia Krajowego Klubu Iluzjonistów - pragnę złożyć Panu wyrazy uznania za dotychczasową działalność w upowszechnianiu sztuki iluzji, - sztuki złudzeń. Rok 2000 jest dla całej ludzkości rokiem szczególnym. Jestem przekonany, że również dla Pana pozostanie na trwałe w pamięci. Życzę wielu lat zdrowia oraz wytrwałości w pracy nad doskonaleniem tak wspaniałej profesji”.
    W chwilę później uczestniczący w Kongresie pozowali na schodach wiodących do siedziby Klubu, do wspólnej fotografii. Drugi dzień kongresu uwieńczył wspólny obiad podczas którego panowie Tomasz Chełmiński - Salvano i Kazimierz Kuźma - Alex jednym dmuchnięciem zgasili 25 świeczek na jubileuszowym torcie. Po południu obejrzano jeszcze seminarium prezentowane przez Wladimira Kotika z Czech i ruszono na giełdę rekwizytów. Każdy znalazł coś dla siebie.
    Późnym wieczorem zaproszeni goście i uczestnicy Kongresu, zasiedli przy stołach aby obejrzeć „Wieczór Magii” w wykonaniu laureatów przeglądu konkursowego i znanych mistrzów czarodziejskiej sztuki na czele z Tomaszem Chełmińskim - Salvano. O tym, że impreza była udana i potrzebna, przekonały mnie następujące słowa zasłyszane z widowni: „Kiedy mój syn zainteresował się iluzją, byłam przerażona. Nie znałam tego środowiska. Dzisiaj zostałam oczarowana tą sztuką i ludźmi którzy ją uprawiają”.
    Następnego dnia swoje seminarium poprowadził kol. Adam Palma prezentując interesujące triki z kartami do gry, które wymagały dużej sprawności technicznej i znajomości chwytów technicznych dostępnych tylko zaawansowanym iluzjonistom. Potwierdzeniem tej tezy była wypowiedź z sali... Na pytanie kol. Palmy, czy wszystko jest jasne, padła odpowiedź: Tak... ale kiedy to wykonamy.
    W południe Prezes Fundacji Dom Kultury „Mariensztat” Pan Ryszard Gonet pożegnał wszystkich życząc im radości z wybranej dyscypliny artystycznej. My ze swej strony, obdarowaliśmy go bukietem z 25 czerwonych róż!
Do zobaczenia na następnym Kongresie.

Caroni

Zdjęcie zbiorowe uzestników Kongresu Tarnów 2000


Nestor polskich iluzjonistów Kazimierz Kuźma - Alex i Tomasz Chełmiński - Salvano podczas gaszenia świec na torcie z okazji 25 lecia KKI


Seminarium prowadzi Peter Mares z Austrii, obok w roli tłumacza Jerzy Stanek


Laureat I Nagrody Przeglądu Konkursowego Kongresu Iluzjonistów Tarnów 2000 - Igor Lipiński z Tarnowa

Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix