Krajowy Klub Iluzjonistów

XXVIII Kongres Iluzjonistów Łódź 2006

    Kongres Jerzego Stanka – bo nie kto inny, ale tylko on jest duszą tego przedsięwzięcia – przeszedł już do historii. Na rok zamknęły się podwoje Domu Kultury „Ariadna”, w którym tym razem, szczególnymi względami uczestnicy spotkania obdarzyli przybyłą z USA naszą koleżankę „Ariadnę” - Magdalenę Wierzbicki , której Krajowy Klub Iluzjonistów - nie po raz pierwszy – jest wdzięczny za wspaniałomyślność i hojność. Hasło „Ariadna w Ariadnie”, słychać było na każdym kroku.
    Tym razem, XXVIII już kongres swoja obecnością zaszczycili iluzjoniści z dziesięciu krajów: USA, Szkocji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Litwy, Niemiec, Czech, Węgier i oczywiście z Polski. Gwiazdami tej mimo wszystko dużej imprezy byli: Patrick Page ze Szkocji i Jay Scott Berry z USA. Organizatorzy imprezy stworzyli im warunki pobytu w naszym kraju z jakimi nie spotkali się – sami tak twierdzili – nigdzie indziej. Do „magicznego miasta” przybyli z Okęcia dziesięciometrowym Lincolnem wprost pod Grand Hotel gdzie zajęli apartamenty Romana Polańskiego i Beaty Tyszkiewicz. Fakt ten skwitowali jednym zdaniem: Oto prawdziwa polska gościnność! Zresztą ową gościnność i serdeczność odczuli zapewne wszyscy uczestnicy kongresu w ciągu dwóch dni (13 – 14 października 2006 roku) w murach wspomnianego już Domu Kultury „Ariadna”.
    Jak to zwykle bywa, przybyłych do Łodzi gości przywitał serdecznie gospodarz imprezy Jerzy Stanek, a kongresowe dwa dni otworzył dyrektor placówki Jerzy Dyszkiewicz. Nastał czas pracowitych dni...


Giełda rekwizytów

    Tym razem pomieszczenie przylegające do sali widowiskowej z trudem pomieściło wszystkich wystawców. Patrick Page, Jay Scott Berry, Jonas Ziemelis, Filip Piestrzeniewicz i polska firma internetowa „eMagia” wystawili na sprzedaż akcesoria, które mogły zadowolić najbardziej wybrednych klientów. Wśród klasycznych rekwizytów iluzjonistycznych, osoby poszukujące nowości bez trudu odnajdywały nowinki, które na nasz rynek trafiły wyłącznie dzięki przybyłym gościom z zagranicy. Dość dużym zainteresowaniem cieszyły się również archiwalne wydawnictwa KKI a szczególnie „Vademecum Sztuki Iluzji”.


Seminaria

    Tak dużego zainteresowania wykładami seminaryjnymi, nie dostrzegłem na żadnym z poprzednich kongresów. Nic dziwnego... Prowadzili je przecież artyści o światowej renomie. Patrick Page i Jay Scott Berry zaprezentowali to co w ich życiowym dorobku było najdoskonalsze. Trzy seminaria w ich wykonaniu zadowoliły wszystkich bez wyjątku. Drugiego dnia kongresu miłą niespodziankę sprawił znakomity polski mim Jarosław Zimowski, który poprowadził polskich iluzjonistów przez świat gestu, ruchu scenicznego i mimiki, które to elementy są podstawą pracy każdego iluzjonisty. O potrzebie przeprowadzenia tego rodzaju seminarium świadczyły salwy śmiechu i gromkie brawa zgromadzonych w sali iluzjonistów wszystkich nacji. Czas poświęcony tym seminariom, okazał się doskonałą lekcją dla polskich iluzjonistów, którzy czasami uważają, że naśladownictwo mistrzów stanowi panaceum na sukces.


Przegląd konkursowy

    Już sam fakt, że do przeglądu konkursowego zgłosiło się jedenastu uczestników (większość z zagranicy), napawał organizatorów wiarą, że ich pokazy będą na wysokim poziomie artystycznym. Żal tylko, że tak niewielu polskich mistrzów złudzeń zdecydowało się skrzyżować „rękawice” z kolegami z innych krajów. Czego się boicie panowie? Nawet porażka, która uczy, tak naprawdę nie boli. Konkurs – jak co roku – poprowadził Stefan Poźniak. Jury przeglądu konkursowego w składzie: Magdalena Wierzbicki, Krystyna Li-U-Fa, Jerzy Mecwaldowski, Marek Woźniak i Marek Zdrojewski po obejrzeniu pokazów w dwóch kategoriach o dziwo nie miało problemu z wytypowaniem zwycięzcy. Kolejność wyróżnionych ustalono na podstawie przyznanych punktów. W dwóch kategoriach laureatami zostali:

Iluzja sceniczna
    I nagroda – Szymon Maciak - Polska
    II nagroda - Soma Hajnoczy – Węgry
    III nagroda - Mantas Wizard - Litwa

Mikroiluzja
    I nagroda – Szymon Maciak – Polska
    II nagroda - Max Gawryluk – Ukraina
    III nagroda – Anouar Abou Hilal – Polska

    Jednomyślną decyzją jury, dyplomy uznania za udział w konkursie otrzymali: Adam Heliński – Belgia, Daniel Kostecki i Karol Walerowicz – Polska.
    Z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, spotkał się program Szymona Maciaka pt. „Round the World” będący fabularną opowieścią o iluzjoniście wędrującym przez różne kraje (scenariusz i reżyseria piszący tę relację). Triki, muzyka i zmieniane przez iluzjonistę nakrycia głowy w pokazie, charakteryzowały cechy poszczególnych nacji. Niektórzy z iluzjonistów stwierdzili, że pokaz ten był zbyt krótki, gdyż ich zdaniem trwał co najwyżej pięć minut. Tu muszę wyprowadzić ich z błędu . Pokaz trwał 12 minut! Co to znaczy tempo widowiska. Jak na warunki stawiane przez FISM – o dwie minuty za długo.
    Równie dobrze oceniono pokaz Somy Hajnoczy, który przedstawił dość interesującą etiudę o nie spójnej fabule, ale z zacięciem showmana i interesującymi efektami akustycznymi. W tym pokazie znalazł się również wątek z etiudy wykonywanej przed laty przez Grzegorza Klata pt. „Kabaret”.


Magiczny wieczór

    Pierwszego dnia kongresu, w godzinach wieczornych, uczestnicy kongresu zadomowili się w restauracji „Malinowa” w Grand Hotelu. Zebranych gości zasiadających przy elegancko zastawionych stołach zabawiali wspomniany już Patrick Page, Jay Scott Berry, Arsene i inni. Program prowadził Jerzy Stanek.


Przedstawienie galowe

    Podobnie jak na poprzednich kongresach, tę nietuzinkową imprezę zakończył otwarty spektakl dla mieszkańców Łodzi. Punktualnie o godzinie 19.00 rozpoczęła się wielka gala, podczas której nagrodzono dyplomami i pucharami laureatów przeglądu konkursowego. Koncert galowy poprowadził jak zwykle Jerzy Stanek. Zgromadzona publiczność rzęsistymi brawami nagradzała artystów, którzy wystąpili na scenie Domu Kultury „Ariadna”: Patricka Page, Jay Scott Berry, Szymona Maciaka, Jakuba Kroulika z asystentką, Somę Hajnoczego, Jarosława Zimowskiego, Mantasa Wizarda i Duo Arex (Arkadiusz Cywiński z asystentką). Kiedy ucichły brawa, a ostatni widzowie opuszczali gościnne progi Domu Kultury „Ariadna”, nadszedł czas na pożegnania. Uściskom i zapewnieniom, że spotkamy się ponownie za rok, nie było końca. Niemal każdy uczestnik Kongresu dzierżył w ręku małą książeczkę „kryjącą w sobie sekrety Mistrza Salvano”, którą udostępnił kongresowym pasjonatom Marek Zdrojewski. Do zobaczenia za rok.


Podziękowania

    Zarząd Krajowego Klubu Iluzjonistów składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy swoją postawą przyczynili się do realizacji tej wspaniałej imprezy, a szczególnie Dyrekcji i pracownikom Widzewskich Domów Kultury, koledze Zbigniewowi Stempniakowi z Pleszewa i Markowi Kowalskiemu za bezinteresowne obdarowanie uczestników Kongresu zestawem gadżetów tematycznie związanych z Kongresem, dyrekcji TVP 3 w Łodzi za przekazanie informacji o Kongresie w programie ogólnopolskim i zrealizowanie reportażu z tej imprezy, koledze Marcinowi Muszyńskiemu z Wrocławia za udostępnienie okazałej limuzyny, oraz p.Jackowi Wszendybyłowi - Dyrektorowi Grand Hotelu w Łodzi - i personelowi tej placówki, za wspaniałą oprawę „Magicznego wieczoru”. Dziękujemy również kol.Zbigniewowi Urbańskiemu za bezinteresowną pomoc, a Wydziałowi Promocji Urzędu m. Łodzi za zorganizowanie autokarowej wycieczki dla zagranicznych gości Kongresu, którzy podczas tej magicznej podróży zwiedzili najciekawsze zakątki Łodzi.

Caroni

Soma Hajnoczy - Węgry


Czaruje Max Gawryluk laureat II nagrody w kategorii mikroiluzji


Szymon Maciak - I nagroda w kategoriach iluzja sceniczna i mikroiluzja


Szymon Maciak laureat I nagrody w kategorii iluzji scenicznej w akcji


Jury kongresu (od lewej): Marek Zdrojewski, Magdalena Grabka, Jerzy Mecwaldowski, Krystyna Li-U-Fa, Marek Woźniak


Mantas Wizard w przedstawieniu galowym


Jay Scott Berry


Patrick Page


Scena finałowa przedstawienia galowego Kongresu Iluzjonistów w Łodzi


Jerzy Berdowski w rozmowie z Patickiem Page


Stoisko Jay Scott Berry


Magdalena Grabka „Ariadna” i Jerzy Stanek przed wręczeniem nagród laureatom


Szymon Maciak w polskiej sekwencji programu „Around the World” w/g scenariusza i reżyserii Jerzego Mecwaldowskiego


Jay Scott Berry prowadzi seminarium. Tłumaczy Jerzy Stanek


Filip Piestrzeniewicz przy swoim stoisku

Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix