Krajowy Klub Iluzjonistów


WIADOMOŚCI:

Zarząd Stowarzyszenia i Sekcja Estrady ZASP organizują w dniu 10 października 2009 roku egzamin eksternistyczny dla artystów estrady. Do egzaminu mogą przystąpić amatorzy iluzjoniści, którzy dotychczas występowali na estradach bez uprawnień zawodowych. Szczegółowe informacje o egzaminie można uzyskać u p. Marii Jankowskiej tel. 0-22 696-79-10 (11 i 12).

***


15 września 2007 roku w Koninie (z inicjatywy Bartka Jóźwiaka) odbył się „Wieczór Magii”. Swoje umiejętności prezentowali (w kolejności występowania): Rafał Stelmaszuk, Jerzy Jakub Buczyński, Bartek Jóźwiak, Tomek Jarema, Filip Piestrzeniewicz, Piotr Tyczyński, Daniel Kostecki. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pomimo dostawienia krzeseł, wypełniona po brzegi, sala nie pomieściła wszystkich, którzy pragnęli uczestniczyć w niezwykłym wieczorze.

***

We wrześniu br. dwukrotny laureat Kongresu Iluzjonistów Łódź 2006 - Szymon Maciak, ukończył studia w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi na kierunku informatyka. Nasz kolega, obronił pracę dyplomową na temat: „Realizacja bezprzewodowego dostępu do Internetu na terenie AS - Polska Sp. z o.o.” w specjalizacji systemy i sieci komputerowe. Panu inżynierowi serdecznie gratulujemy.

***

Osoby interesujące się sztuką iluzji, które pragną poznać najwybitniejsze postaci w tej dziedzinie rozrywki, jak również terminologię używaną przez iluzjonistów na całym świecie oraz ciekawe triki, prosimy o złożenie zamówienia na jedyną w naszym kraju publikację o charakterze encyklopedycznym pt. „Vademecum Sztuki Iluzji” pióra Jerzego Mecwaldowskiego - Caroni. Cena 10 zł + porto. Zamówione egzemplarze wysyłamy za zaliczeniem pocztowym. Przesyłka płatna przy odbiorze. Zamówienia prosimy składać na adres: Widzewskie Domy Kultury, Krajowy Klub Iluzjonistów, al. Piłsudskiego 133, 92 - 358 Łódź.

***

Od kilku tygodni na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi trwały próby sztuki Davida Mameta pt. „Edmond”. W obsadzie aktorskiej spektaklu, znaleźli się dwaj członkowie Krajowego Klubu Iluzjonistów: Szymon Maciak i Jerzy Jakub Buczyński. Z planów reżysera Zbigniewa Brzozy wynika. że nasi koledzy będą grali na zmianę. W przedstawieniu premierowym zagra Szymon Maciak.

***

W dniu 12 maja br. do egzaminu eksternistycznego przed Komisją Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie przystąpili członkowie Krajowego Klubu Iluzjonistów: Szymon Maciak i Wiesław Mierzwicki. Komisja pozytywnie oceniła pokazy naszych kolegów, honorując ich dyplomem aktora - iluzjonisty. Gratulujemy!

***


Honorowy tytul Profesora Sztuki Iluzji przyznano Jerzemu Mecwaldowskiemu - Caroni w pięćdziesięciolecie pracy twórczej.

***

Uprzejmie informujemy, iż wydawany przez Krajowy Klub Iluzjonistów poradnik „Hokus Pokus” zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem ISSN 1897-4740. Już od numeru 2/2008 na pierwszej stronie okładki naszego poradnika, symbol ten będzie umieszczony w lewym dolnym rogu obok roku wydania.

***

31 marca br w Białymstoku – z inicjatywy Łukasza Granta – w sali widowiskowej WOAK, SPODKI w wieczorze „MAGIC SHOW” wystąpią znani iluzjoniści, członkowie Krajowego Klubu Iluzjonistów w Łodzi. Publiczność bawić będą: Łukasz Grant, Grzegorz Klat, Szymon Maciak, Anouar.
Iluzjonistom towarzyszy zespół ACOUSTIC TRIO. Zapraszamy!


Scena finałowa z koncertu w Białymstoku (31.03.2007). Od lewej: Szymon Maciak, Anouar Abou-Hilal, Piotr Tyczyński, Daniel Kostecki, Alicja Drozdowska, Grzegorz Klat, Łukasz Miezianko i Bogumiła Reszuta

***

W tygodniku „Newsweek” nr 44/2005 ukazał się obszerny artykuł omawiający Kongres Iluzjonistów Łódź 2005 pióra Jerzego Danilewicza. Autor we wstepie napisał: „Polscy sztukmistrze robia furorę za granicą. W kraju popyt na ich usługi jest mniejszy - złudzenia oferują u nas, i to za darmo, politycy”. Artykuł ten można w całości przeczytać (po uprzedniej darmowej rejestracji) na stronie internetowej tygodnika.
Tydzień później, tygodnik „Przekrój” zamieścił obszerny wywiad Patrika Grossmana z Davidem Copperfieldem. Warto przeczytać co D.C. sądzi o swojej pracy na estradach świata.
Również „Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska” zamieściła interesujacy artykuł - wywiad, z laureatem II nagrody Kongresu Iluzjonistów w Łodzi, Marcinem Paską z Wałbrzycha.

***

Organizacja The Magic Circle z siedziba w Londynie, ogłosiła szczegóły dotyczące obchodów stulecia swojego istnienia, które będą miały miejsce w lipcu 2005 roku. Wydarzenie to będzie dla świata ludzi związanych ze sztuka iluzji niezapomnianym przeżyciem. Obchody 100 – lecia doskonalenia sztuki iluzji, odbędą się w luksusowych salach (Logan Hall i Jeffrey Hall) londyńskiego uniwersytetu University London oraz w hotelu Royal National Hotel. Miejsca te znajdują się w pobliżu nowej siedziby The Magic Circle, gdzie 24 lipca odbędzie się dodatkowa impreza Centenary Heritage Day, już po zakończeniu oficjalnych obchodów. Podczas uroczystości, która trwać będzie cztery dni (20 – 23 lipca 2005 roku) organizatorzy planują:
- Spektakularną galę otwierającą obchody 100 – lecia
- Seminaria światowych gwiazd sztuki iluzji
- Wieczorne rewie i pokazy
- Wystawy i giełdy rekwizytów
- Show z udziałem najsłynniejszych iluzjonistów

***


Nadesłała Krystyna Lewicka z okazji 100 numeru "Hokus Pokus".

***

Już wkrótce nakładem Wydawnictwa Infomedia z Warszawy ukaże się praca Jerzego Mecwaldowskiego - Caroni i Jerzego Stanka pt. „Zostań iluzjonistą”. Informacje dot. historii sztuki iluzji oraz kilkudziesięciu trików iluzjonistycznych, zamieszczone będą na płytach CD-ROM i DVD-ROM. Od nowego roku do nabycia w sklepach i kioskach Ruchu.

***

Przy okazji Festiwalu Iluzji w Gdyni w sierpniu br. zorganizowanego przez p. Stanisława Czaję, firma ESP Studio sfilmowała pokazy konkursowe, seminarium i przedstawienie galowe. Aktualnie oferuje swoim klientom dwie kasety video - trzygodzinne - w cenie 95 zł. Na pytanie skierowane do przedstawiciela firmy czy posiadał zgodę iluzjonistów na nagrywanie ich programów i czy wypłacił im tantiemy, odpowiedział: Miałem zgodę od organizatora festiwalu i to mi wystarczy. Ale numer! Iluzjoniści napracowali się a wynagrodzenie wziął organizator. No cóż, iluzjoniści też ludzie... Zawsze można ich mabić w butelkę i to wcale nie magiczną.

Ostanie kongresy znalazły odbicie w e-mailach, na stronach internetowych, oraz prasie krajowej i zagranicznej. Zaproszone gwiazdy napisały między innymi:

Drogi Jerzy! Dziękuję, dziękuję, dziękuję za poświęcony nam czas i wszystko co uczyniłeś, aby nasza pierwsza wizyta w Polsce stała się niezapomnianym wydarzeniem. Proszę przekaż moje podziękowanie dla tych, którzy Ci pomagali, oraz dla Władz m. Łodzi za ich zaangażowanie. Podziękuj również od nas Arturowi Jarczyńskiemu za jego wspaniałomyślność. Niech Bóg Ci odpłaci za wszystko, co uczyniłeś dla małego, starego Szkota w obcym kraju!

Patrick Page (2006 rok)


Spotkanie z Wami w Polce było wspaniałe. Jestem pełen podziwu dla Was za zorganizowanie tak znakomitego Kongresu. Dziękuję za wszystko! Z radością przyjadę do Was ponownie, kiedy tylko zostanę zaproszony. Wspaniałą opinię o Waszym kongresie przekażę wszystkim iluzjonistom, z którymi będę rozmawiał.

Jay Scott Berry (2006 rok)


Po raz pierwszy pojechałem na Kongres Iluzjonistów do Polski. Patrick Page i ja byliśmy gwiazdami Kongresu, a jego organizator, Jerzy Stanek czynił wszystko abyśmy pobyt w Polsce tak właśnie odczuwali. Nie ma w tym krzty przesady. Na lotnisku czekała na nas długachna biała limuzyna, która zawiozła nas do najlepszego hotelu w mieście. Powitano nas uroczyście na czerwonym dywanie w obecności licznych kamer telewizyjnych, paparazzi, a kwiaty wręczała nam sama Miss Polski. Następnie odbyła się profesjonalna konferencja prasowa. Nie muszę dodawać, że zarówno dla Patricka jak i mnie było to niesamowitym zaskoczeniem! Przyznam się, że od Jerzego nauczyłem się wiele odnośnie organizacji magicznego spotkania, gwarantującego sukces. Wyobraźcie sobie, że udało mu się ściągnąć najważniejsze ogólnopolskie media, aby przekazywały relację z tego Kongresu. Sam Kongres był znakomity. Zarówno pokazy jak i konkursy były na bardzo dobrym poziomie. Przyjechali iluzjoniści z 11 różnych krajów w tym Ukrainy, Bułgarii, Węgier i Litwy. Mogę szczerze powiedzieć, że był to jeden z najlepszych Kongresów, w jakich kiedykolwiek miałem przyjemność uczestniczyć. Brawo, Jerzy!

News from Scotland 7.11.2006 - Jay Scott Berry


Dziękujemy za wszystko!!! Zapamiętamy Waszą gościnność i Wasz Kongres na zawsze. Był on naprawdę fantastyczny!! Do następnego spotkania!!!

Brando & Silvana (2007 rok)


Spotkanie z Tobą i iluzjonistami w Łodzi było zbyt krótkie. Chciałbym Wam serdecznie podziękować za wszystkie niespodzianki, jakie przygotowaliście dla nas, niezwykłą gościnność i okazaną nam przyjaźń. Czuliśmy się u Was wspaniale. Tobie gratuluję perfekcyjnej organizacji Kongresu. Cieszę się, że choć trochę mogłem przyczynić się do jego sukcesu. Życzę Wam w przyszłości wieli równie znakomitych magicznych spotkań.

Lisa Menna (2007 rok)

***

REKORDY I CIEKAWOSTKI


***


Trik wykonuje grupa Kevin'a James'a

Nieprawdopodobne, a jednak możliwe! Na stronie internetowej wrzuta.pl zamieszczono filmik będący relacją z występu grupy iluzjonistów. Rzecz dzieje się w szpitalu... Lekarz w białym kitlu z elektryczna piłą w ręku goni za liliputem. Ponieważ nie może go złapać, zamierza go unieszkodliwić piłą. Zamach jest tak niefortunny, że piła zamiast trafić w liliputa, przecina na pół chirurga, który stoi przy stole operacyjnym. Tułów chirurga pada na blat stołu, a jego nogi pozostają obok stołu. Lekarz przerażony zaistniałą sytuacją, bada puls „chirurga” i po chwili konstatując, że da się coś z nim zrobić, ustawia tułów na stole w pozycji pionowej. I tu zaskoczenie... Tułów unosi się na rękach w górę na wysokość 15 - 20 cm. Przestrzeń pod nim jest pusta. Zaskoczeni tym faktem lekarz i asystent i chwytają część cienkiego blatu stołu i wraz z nim unoszą tułów stawiając go na podstawionym szpitalnym stoliku. W tym czasie asystentka dostawia do tułowia nogi niefortunnego chirurga. Ku zaskoczeniu widzów i obserwującego pokaz jury, chirurg wstaje i jakby nigdy nic podskakuje i wymachuje rękami. Rozbawiona publiczność oniemiała.

***


***

Magiczne zaklęcie „Sim Sala Bim” w słowniku iluzjonistów znalazło się przez przypadek. Miało to miejsce w 1923 roku... Niemiecki iluzjonista KALANAG (Helmut Schreiber ur.23.01.1903, zm. 24.12.1963) , podpisał właśnie swój pierwszy poważny kontrakt. Jadąc na spektakl tramwajem, taszczył z sobą dwie potężne walizy. Po wyjściu z tramwaju, co kawałek zatrzymywał się aby odpocząć, przekładał walizy z ręki do ręki i ruszał dalej. Podczas jednego odpoczynku, obstąpiła go grupa dzieci bawiących się na ulicy. Dzieciaki utworzyły wokół niego krąg i podskakując, śpiewały popularną wówczas piosenkę „Sim sala bim...”. Słowa te utkwiły w pamięci Kalanaga i na stałe zadomowiły się w programach dla dzieci jako magiczne zaklęcie. Wkrótce podbiły cały magiczny świat.

***

W angielskiej Księdze Rekordów odnotowany jest rekord iluzjonisty Paula Denvera, który w ciągu 5 minut uwolnił się z kaftana bezpieczeństwa, będąc zawieszonym na wysokości 376 metrów. Rekord polegający na rzuceniu karty do gry na odległość 51,21 m, przypisano amerykańskiemu iluzjoniście, natomiast rekord w budowaniu domku z kart w ciągu 17 godzin, na który zużyto 1856 karcianych listków należy do iluzjonisty francuskiego. Domek liczył 3.05 m wysokości. Do jego budowy, iluzjonista nie użył żadnych materiałów lepiących.

UWAGA! UWAGA! UWAGA!

Jeżeli fascynuje Cię sztuka iluzji i pragniesz poznać biografię i sekrety największych iluzjonistów, skorzystaj z oferty Krajowego Klubu Iluzjonistów. Dokonaj zakupu: „Wademecum sztuki iluzji” autor Jerzy Mecwaldowski, cena 20 zł. Członkowie KKI i osoby, które wstapią do Krajowego Klubu Iluzjonistów, mogą zakupić roczniki i pojedyncze numery fachowego czasopisma „Hokus Pokus” z lat 1977 - 2000 w cenie 40 zł rocznik (cztery numery), lub 10 zł pojedynczy numer. Listy z zamówieniami prosimy kierować na adres: Krajowy Klub Iluzjonistów, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź, załączając kserokopię wpłaty określonej kwoty na konto PROXIMA Spółka z o.o., nr konta: 91 1140 2017 0000 4302 0445 7859.

***

Zainteresowanych wstąpieniem w poczet członków Krajowego Klubu Iluzjonistów informujemy, że aby zostać członkiem KKI należy mieć ukończony 16 rok życia, oraz przesłać na adres kontakt@kki.org.pl charakterystykę swojej osoby wraz ze zdjęciem. Wszystkie zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie.

***

Serwis Galaktyka Łódź ul. Łąkowa 3/5, tel. (042) 639-50-21 w. 21, info@book.com.pl posiada w sprzedaży niezwykłą i unikalną książkę Jerzego Mecwaldowskiego pt. „Tajemnice iluzjonistów - sekrety kart” liczącą 350 stron, zawierającą szczegółowe opisy metod prezentacji kilkuset trików z kartami. Teksty są uzupełnione 1500 rysunkami. Piękny prezent na urodziny, imieniny i gwiazdkę. Cena 35zł.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix