Krajowy Klub Iluzjonistów

    W grudniu ubiegłego roku, gościł w naszym kraju znakomity amerykański iluzjonista David Copperfield. Z tej okazji, wszystkim internautom pragnę przybliżyć jego biografię.
    David Kotkin, gdyż tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, urodził się w 1956 roku w miejscowości Matuchen w stanie New Yersey (USA) w rodzinie emigrantów żydowskich z byłego Związku Radzieckiego. Już jako dziesięcioletni chłopiec, perfekcyjnie opanował sztukę brzuchomówstwa, którą zabawiał okolicznych rówieśników. Mając dwanaście lat, podczas pobytu w New Yorku, odwiedził sklep z rekwizytami iluzjonistycznymi, mając zamiar kupić nową lalkę do opracowywanego numeru. Przez przypadek, trafił na moment, w którym właściciel sklepu demonstrował klientowi efekt z „latającą laską”. Trik tak mu przypadł do gustu, że natychmiast go kupił. Od tej chwili, zainteresowania Davida, ukierunkowały się na klasyczne efekty sztuki iluzji, i wkrótce rozpoczęła się jego zawrotna kariera na estradach Stanów Zjednoczonych, a później całego świata. W wieku szesnastu lat, David Kotkin był w pełni profesjonalnym artystą, występującym na największych scenach USA. Po zdaniu matury, wstąpił na Wydział Teatralny w rodzinnej miejscowości gdzie studiował dramaturgię, grę aktorską i taniec. W jakiś czas później przeniósł się do Chicago, gdzie zaangażowano go w charakterze konsultanta do magicznej sekwencji czarnego gabinetu w musicalu „Pippin”. Po tym pierwszym doświadczeniu, napisał komiczny musical pt. „The Magician” w którym wystąpił po raz pierwszy pod pseudonimem David Copperfield. Jak łatwo się domyśleć, pseudonim ów zapożyczył od bohatera powieści Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Musical na tamtejszej scenie szedł przez rok.
    Zwyczajem amerykańskim – pobyt w jednym miejscu nie daje szans rozwoju – David przenosi się do New Yorku, gdzie poznaje telewizyjnego producenta Freda Silvermana, który angażuje go do wielkiego telewizyjnego show pt. „The Magic ABC”. Jest jedną z piętnastu gwiazd występujących w tym programie. Miał dopiero dwadzieścia lat. W 1978 roku jako znana postać amerykańskich programów rozrywkowych, David podpisuje umowę ze stacją CBS. Jej konsekwencją jest pierwszy odcinek magicznego serialu pt. „The Magic of David Copperfield”, w którym gościnnie wystąpił amerykański aktor Orson Welles. Od tej chwili każdego roku, powstawały nowe odcinki serialu, o których mówiono w całej Ameryce. W 1979 roku wytwórnia 20th Century Fox nakręciła film „Terror Train” w którym jedną z ról zagrał David Copperfield. W rok później Academy of Magical Arts przyznaje Davidowi tytuł najlepszego iluzjonisty roku, co oznaczało, że po raz pierwszy w historii sztuki iluzji ten magiczny „Oskar” trafił w ręce najmłodszego iluzjonisty na świecie. W 1981 roku podobny tytuł otrzymał od American Guild of Variety. Kariera artysty rozwijała się w zawrotnym tempie. Nic dziwnego, że w 1982 roku zainteresowała się nim firma Kodak, z którą ten nietuzinkowy iluzjonista podpisał kontrakt na reklamowanie jej produktów podczas swoich pokazów. W tym samym roku w amerykańskich szpitalach, David Copperfield podjął na szeroką skalę akcję znaną pod nazwą „Project Magic”, której celem było przywrócenie sprawności osobom, które doznały urazów w wypadkach. W tym celu, artysta opracował skrypt w którym zawarł proste ale skuteczne magiczne ćwiczenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
    We wspomnianych siedmiu odcinkach serialu „The Magic of David Copperfield” telewidzowie obejrzeli wiele znakomitych trików, wśród których na wyróżnienie zasługują: lewitacja samochodu Ferrari Testarossa i jego znikniecie, znikniecie siedmiotonowego samolotu bez zastosowania zdjęć trikowych, znikniecie Statuy Wolności, lewitacja nad Wielkim Kanionem, przenikniecie przez Chiński Mur i inne. W późniejszych latach podobne sukcesy odniósł w takich programach telewizyjnych jak: Orient Express, Tornado ognia, a ostatnio w dwudziesto parominutowych odcinkach pt. „Magia Davida Copperfielda” emitowanych przez TVP1.
    David Copperfield mówi, że mikroiluzje, efekty sceniczne i duże iluzje mogą oddziałowywać na widzów tylko wtedy, kiedy idą w parze perfekcjonizm iluzjonisty, ze znakomitą grą aktorską. Sama doskonałość techniczna, nie wystarczy. Jego wielkie spektakle są na to wystarczającym dowodem.
Caroni
Wszelkie prawa zastrzeżone dla autorów serwisu © Fenix